Muraste liikumisklubi “Lihtsalt liikuma”

Muraste liikumisklubi Lihtsalt liikuma loodi 2013.a. Muraste külaseltsi algatusel. Muraste külast oli eelnevate aastate jooksul kasvanud suur noori peresid täis küla. Liikumisklubi eesmärgiks kasvatada liikumisharjumist inimeste seas, kellele see polnud omane või kes isegi vihkasid kõike mis seotud spordi ja muu seesugusega. Teine eesmärk pakkuda külas tegevusi liikumist armastavatele inimestele. Kolmas siht kaasata sirguvaid lapsi ja noori, et varakult neile loomulikuks teha kehaline liikumisharjumus.

Grupipilt 13.08.18

 • Tegevuse Nimetus Muraste Liikumisklubi, Harjumaal Harku vallas Muraste külaseltsi 2013 aasta edukas algatus
 • Valdkond Liikumisharjumuste edendamine
 • Toimumiskoht eesti
 • Tudeng Saale Kivikangur
 • Sihtrühm muu
 • Vajaduse kirjeldus
 • Eesmärgid Saada rohkem murastelasi tervislikult liikuma!
 • Kirjeldus

  Muraste Liikumisklubi on Harjumaal Harku valla Muraste külaseltsi 2013 aasta edukas algatus, mis tegutses regulaarselt kuni 2019. aasta kevadeni. Hetkel on klubi pausil, kuna vabatahtlikel eestvedajatel põhitööl suur koormus. Klubi idee autor on murastelane Tiina Sild ja esmakordselt koguneti 27.05.13. Klubi hüüdlause „Lihtsalt liikuma!“ tähendab, et klubi sihiks on saada enam oma küla naisi ja mehi värskesse õhku end tervislikult liigutama. Muuseas, spordiga siin eriti pistmist pole – iseäranis oodatud ongi täiskasvanud, kel tõsisemaks treeninguks võimalusi, tahtmist või oskusi napib. Needki, kes väidavad end sporti lausa vihkavat, võivad rahulikult ligi astuda – Muraste Liikumisklubis ei konkureerita. Esimeseks reegliks klubiga liitumisel on kokkulepe iseendaga, et liigutakse vähemalt kolm korda nädalas vähemalt pool tundi korraga. Liikuda kiiresti või aeglaselt, metsas või asfaldil, sammudes, jooksujalu, rattal, keppidega ehk muudmoodi – selle otsuse langetab igaüks ise. Liikumisklubi teine reegel on, et liikumine olgu mõnus ja jõukohane.
  Eelkõige täiskasvanutele suunatud ühisliikumised leidsid aset vähemalt kord kuus, st et 6 aasta jooksul on kohtutud u 80 korral. Liigutud on rulluiskudel, jooksurajal, tänavasõidu- ja maastikuratta sadulas, ujulas, meres, suusa-, uisu- ja matkarajal. Tutvust on sobitatud orienteerumise, joogastiilide, saali- ja õuezumba, jõusaali ringtreeningu ning isegi talisupluse ja minitriatloniga. Kui ilm muud ei soosi, siis kepikõndijad suunduvad ikka rajale (pimedal ajal otsmikulampide ja helkurvestidega), vürtsiks metsavõimlemine. Korra on kogunetud klassiruumiski, et õppida tervislikult toituma. Iga ühisliikumise lõpus juuakse Muraste kogukonnakeskuses koos teed ja loositakse toetajate poolt väljapandud auhindu. Just nimelt loositakse, sest võistlemist ju klubis ei toimu.
  Liikumisklubi on vedanud kohalike „liikumispisikute“ paarisrakend: Anneli Habicht ja Kaire Taberland. Vabatahtlike juhendajatena on panustanud ka oma valla inimesed Mihkel Kihva, Ingrid Tullus, Villem Tõnisberg, Katre Kuusik, Eddi Tomband, Ervin ja Aile Kaljola, Daire Tammik. Keskmine ühisliikumistel osalenute arv on kümmekond inimest, kui oleme kokku saanud ka 25 liikujat. Osalemine on reeglina tasuta, kuid kui on vaja osta pääse (nt uisuplatsil või ujulas), teeb seda igaüks ise. Mõnikord harva oleme kogunud väikeseid osamakse treeneritele tasumiseks, kuid neid kordi on aastate jooksul olnud vähem kui 10. Meililisti registreerunud liikmeid on klubil sadakond, kuid kõik ei ole olnud ühisliikumistel osalejad. Näiteks liituvad osad inimesed seetõttu, et klubi liige saab Tabasalu Spordikeskuse letihindadest 20% soodustust (mis ju tähendab, et inimesed ikkagi harrastavad liikumist).
  Infot ühisliikumiste kohta jagame ja omavahel suhtleme FB grupis Muraste Liikumisklubi ja klubi meililistis. Klubi ei ole eraldi MTÜ, vaid on tegutsenud MTÜ Muraste Külaseltsi toetava tiiva all.
  Klubi on toetanud auhindade või soodustustega Dermoshop.ee, Tabasalu Spordikeskus, Tarplani Kaubanduse AS, Würth, Elion ja Nissan. Rahalist tuge on klubi algaastatel saanud KÜSK (Kodanikuühiskonna Sihtkapitali) KOP ehk Kohaliku omaalgatuse programmilt.

 • Allikad Anneli Habicht, liikumisklubi üks eestvedajatest
 • Tulemused

  Muraste Liikumisklubil on au kuuluda Harjumaa Tervisetegu 2013 nominentide hulka!
  Kuigi klubi on praegu pausil, siis on teada, et mitu inimest, kes algusaastatel liitusid ja varem tervisesporti ei harrastanud, on hakanud osalema rahvajooksudel, isegi maratonidel.
  Tänu liikumisklubi aktiivsele tegevusele, on kasvanaud paljudes liikumisharjumus, ka lastel, kuna paljud üritused on olnud peredele.
  Muraste liikumisklubi loojatest on välja kasvanud veel üks vabatahtlik algatus - Tilgu hülge talisuplusklubi, mis toimib täie auruga. Alustati 2013 5-kesi, nüüd on regulaarseid, vähemalt kord nädalas veeskäijaid, 50 ringis.

 • Tagantjärele tarkus
 • Koduleht https://www.facebook.com/groups/murasteliikumisklubi/
 • Illustreeriv materjal https://www.facebook.com/groups/184214398433041/
 • Lisamaterjalid
 • Sisestaja nimi Saale Kivikangur