Loodusvaatluste maraton Kuusikul 14.-15. juunil 2019

loodusvaatluste maraton Pilt 1 (http://loodusfestival.ee/lvm) [2019, november 13]

Kirjeldatud praktika kajastab loodusvaatluste maratoni, mis toimus Raplamaal, Kuusikul 14.-15. juunil 2019. Kuusiku üritust toetab kohaliku omaalgatuse programm ning Rapla vald. Loodusvaatluste maraton on osa Loodusfestivali programmist. Vaatlusmaratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Keskkonnaamet, Eesti Looduseuurijate Selts ja Linnuvaatleja. 14.-15. juunil 2019 toimunud loodusvaatluste maraton kutsus loodushuvilisi uurima oma kodukoha elurikkust. Loodusvaatluste maratoni eeskujuks on rahvusvaheline vaatlusformaat BioBlitz. BioBlitz tähendab, et kindlas paigas tuvastatakse kindlal ajavahemikul nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. Liike otsitakse harrastusvaatlejate ja -teadlaste abiga. BioBlitz kestab tavaliselt 24 tundi, et vaadelda elurikkuse avaldumise vorme kogu ööpäeva jooksul. Loodusvaatluste maraton on pärjatud Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise auhinnaga 2018 kui parim uus algatus. Üle-eestiline ettevõtmine sai tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil.

Raplamaal, Kuusiku alevikus toimus loodusvaatlus teist korda (esimene samalaadne üritus toimus 2018.a). Loodust tutvustasid ja vaatlusi juhendasid Kuusiku vaatlusalal oma ala spetsialistid- Allan Selin, Ott Luuk, Annelie Ehlvest, Reet Kristian, Lauri Lutsar,  Monika Laurits-Arro ning Uudo Timm. Kuusiku mõisapargis toimunud loodusvaatluste maratonil tutvustati sel aastal loodushuvilistele ka nahkhiiri, kes esmapilgul tavaliselt võõristust tekitavad. Kohalikke lapsi julgustati nahkhiiri märkama/aitama/päästma. Vaatlusega seoses märkasid kohalikud lapsed üht abivajavat nahkhiirt ja tänu nende tähelepanelikkusele sai üks loomake turvalisse paika aidatud. Öisel vaatlusel, mida juhendasid  nahkhiire-ekspert Lauri Lutsar ning putukaekspert  Allan Selin, osales 43 huvilist, kes said näha erinevaid nahkhiire liike ja hulganisti ööliblikaid. Üritusel osales kokku 89 inimest (2018.a oli osalejaid 55). Määrati 378 erinevat liiki, mis ühtlasi oli Kuusiku vaatlusala rekord. Staabiks oli Kuusiku mõisa valitsejamaja, Kuusiku, Mõisa tee 7.
Osalemine oli kõigile tasuta, avatud ka kodukohvik. samuti oli soovijatele tagatud telkimisvõimalus.

poiss võrgugaloodusvaatluste plakat

 

Pilt 2, 3 (https://www.facebook.com/pg/Kuusiku/photos/?ref=page_internal) [2019, november 13]

 

  • Tegevuse Nimetus Loodusvaatlus kodukoha elurikkuse tutvustamiseks
  • Valdkond Muu
  • Toimumiskoht eesti
  • Tudeng Eveli Truia
  • Sihtrühm muu
  • Vajaduse kirjeldus

    Kogukonnale suunatud üritus, mis kutsub loodushuvilisi uurima oma kodukoha elurikkust. Samas luuakse inimestele võimalus, et tulla perekonniti loodusesse ühiselt aega veetma.

  • Eesmärgid Tutvustada inimestele nende kodukoha elurikkust, õpetada lapsi tundma loodust ja seal esinevaid taimi, putukaid ning linde.
  • Kirjeldus

    Loodusvaatluste maraton on üritus, mille käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Loodusvaatluse käigus Kuusikul tutvustati inimestele Kuusiku mõisapargis esinevaid taimi, putukaid, linde jne. Vaatlusest osavõtjad said põhjalikku informatsiooni ümbritseva looduse kohta. Samas said osavõtjad veeta vaatluse käigus 2 päeva looduses, jalutada Kuusiku mõisa pargis ning Vigala jõe ääres.

  • Allikad https://www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton https://www.facebook.com/Kuusiku/ https://elurikkus.ee/projects/loodusvaatluste-maraton-2019?fbclid=IwAR2BFcwqv-0-2Wbcr3uHopU4HchWOnE1WfK1pfBlGJFUlfeHpX19egxAq2c http://loodusfestival.ee/lvm Intervjuu Maarika Männiliga Keskkonnaametist, maarika.mannil@keskkonnaamet.ee tel. 53 285 846
  • Tulemused

    Loodusvaatluste maratonil osales kokku üle 500 inimese, neist Kuusikul 89 inimest. Öisel nahkhiirte vaatlusel oli osalejaid 43. Kuusiku vaatlusalal määrati enim erinevaid liike- 378. Osalenud inimesed said hulgaliselt uusi teadmisi oma kodukoha loodusest, lapsed õppisid märkama ümbritsevat elusloodust, samuti õpiti vahet tegema mürgistel ja mittemürgistel taimedel.

  • Tagantjärele tarkus Väga hariv ning kogukonda liitev üritus, millest loodetavasti kasvab välja pikaaegne traditsioon.
  • Koduleht https://elurikkus.ee/projects/loodusvaatluste-maraton-2019?fbclid=IwAR2BFcwqv-0-2Wbcr3uHopU4HchWOnE1WfK1pfBlGJFUlfeHpX19egxAq2c
  • Illustreeriv materjal Vt. pilte
  • Lisamaterjalid
  • Sisestaja nimi Eveli Truia