Laste ja perede toidu- ja liikumisharjumused ja valikud. (Pilootprojekt)

Laste ja perede toidu- ja liikumisharjumused ja valikud. 

 Projekti viis läbi SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus ning tegevus oli osa maakonna tervisedenduse tegevuskavast. Eesmärgiks oli lastevanematele teadmiste ja oskuste jagamine pere toidusedeli tervislikumaks muutmisel. Suunata toitumisprobleemidega ja ülekaalulisi lapsi tervislikumalt toituma ja ka liikuma.

Jõgeva Põhikooli kodundusklass oli projektis osalejatele koduks viiel kohtumisel. Kohtumistel olid koos laste ja lastevanematega teemaks laste ja perede toidu- ja liikumisharjumused ja valikud. Septembris viidi 2.-4. klassi õpilaste vanemate seas läbi küsitlus, et saada tagasisidet lapsevanemate vajadusest ja valmidusest pere toiduvalikuid tervislikumaks kujundada. Küsitlusele vastas 48 lapsevanemat, registreerus 13 ning osales 10 lapsvanemat.

Probleemiks on tihti peale kiire elu tempo kus lapsevanemad ei jõu teha tervislike roogasi kodus. Kauplustes on valikud suured ja tihtipeale valitakse kiiresti valmivad tooted söögilauale. Kõiksugu maiustused ja snäkid on kergesti kättesaadavad ja ahvatlevad, ning haaratakse nende järele. Lapsevanemad saavad olla siin suureks eeskujuks toitudes tervislikult. Nii õpivad lapsed kõige paremini tervislikumalt toituma. Teadmised, ajaplaneerimine, oskused neid kõike vajab lapsevanem, et luua tervislik eulstiil. See projekt on kindlasti abiks nende oskuste loomiseks.

  • Tegevuse Nimetus Pilootprojekt
  • Valdkond Toitumisharjumuste kujundamine
  • Toimumiskoht eesti
  • Tudeng Anni Aulik
  • Sihtrühm 0-10 eluaastat
  • Vajaduse kirjeldus

    Jõgeva maakonna ülekaaluliste laste arv : 33% 1. klassi poistest on rasvunud v ülekaalulised ja 22, 8% tüdrukutest.

  • Eesmärgid Eesmärgiks oli lastevanematele teadmiste ja oskuste jagamine pere toidusedeli tervislikumaks muutmisel. Suunata toitumisprobleemidega ja ülekaalulisi lapsi tervislikumalt toituma ja ka liikuma.
  • Kirjeldus

    Jõgeva Põhikooli kodundusklass oli projektis osalejatele koduks viiel kohtumisel. Kohtumistel olid koos laste ja lastevanematega teemaks laste ja perede toidu- ja liikumisharjumused ja valikud. Kolmel kohtumisel rääkis toitumisnõustaja ja koolitaja Reelika Õigemeel sellest, mida me keha vajab, kuidas toitained arengut toetavad ning kuidas tervislik toit lauale võiks jõuda ja sinna jääda. Kolmel korral viiest olid kaastaud ka lapsed. Lapsed olid toidutegemisel abiks, nii sündisid koostöös tervislik sarapuupähkli kreem, smuutid ja ka hernepesto, mis lastele väga maitses. LAUT Resto perenaine Katrin Olesk aitas oma nippidega teha viie tomati püreesuppi, sooja kanasalatit ja smuutimagustoitu.
    Liikumisharjumusi, lihtsaid tegevusi, mida kogu perega teha saaks ning kuidas meeled tuua oma tegevuse juurde, aitas Laste Tervisekoolist läbi viia Merle Leiner. Kooli ruumes korraldatud aaretejaht nõudis teadmisi ka lähedal asuvatest matka- ja terviseradadest, üritustest ja tervisespordi võimalustest. Väikesed harjutused pehmete stressipallidega aitasid lastel keskenduda tegevusele, panna silmad ja koordinatsioon tööle. Lihtsad harjutused, mis toetavad nutiseadmest eemalolekut. Lapsed müdistasid rõõmsalt kaasa ja said endale punased põsed.

  • Allikad Kirjalik vastamine küsimustele. Maiu Veltbach Sihtasutus Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus arenduse, tervisedenduse ja siseturvalisuse spetsialist https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2686596201435177&id=308287989266022&__tn__=K-R.
  • Tulemused

    Toitumisnõustaja koostas ka kahe nädala menüü, mida pered saaksid järgida, osalejad ütlesid, et otsese järgimisega ei ole hästi, kuid koolituselt ja menüüst on võetud retsepte kasutusse.
    Analüüsivad tervisenõukoguga kasutegurit ning sellest lähtuvalt otsustavad, kas jätkavad. Pakuvad, et jah. Oluline osa oli just toitude koos valmistamine ja liikumistegevustest ühine osavõtt. Praktilised tegevused koos teadmistega. Nüüd oleks vaja mõelda, kuidas gruppi edaspidi motiveerida tervislikuma toitumise lainel jätkama ja kuidas kaasata rohkem peresi.

  • Tagantjärele tarkus Ainuüksi see ,et lapsed/emad said maitsta ja teha erinevaid toite oli pingutust väärt.
  • Koduleht https://www.facebook.com/J%C3%B5gevamaa-terviseinfo-308287989266022/?hc_ref=ARSOxTrrD5eINByxtBYjzSTnIn560dF6dIjlfyD5Gd47qXPc2fB7bg4cLh766bDR6C4&fref=nf&__xts__[0]=68.ARBItuOTjp9iHQVe0LuzCkgwJnMw4htJWN_2e8d49M3x0tuRsNwQs3iEfCUDXbjpJglHgPOb48FjfNhJTFbvbsKrXDWF96Iqm5T5gWCCM4fdIGTqaKey3EyZ2dMnPz3a4XZyEclD5_4MKDkLlz5AU1kozbCPXJg8ivffK6DmHwDz0Abw2iRYJgxByHzNh2zlDoVerJtPqZVlvFwikLYmIgKsMqVfF54mKmVkcBLr8Wv4SQ3Qtk6WhCXiwLoTYpgjTtRHQ9aKuMHYK9SkqPi6GR6j8QKtYDd-4TlD60ZbBFPdpsm3n98wxtH-XG0WHvkl9Zt_nbnp19wprFyFUuqngpgHTg&__tn__=kC-R
  • Illustreeriv materjal https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2686596201435177&id=308287989266022&__tn__=K-R
  • Lisamaterjalid
  • Sisestaja nimi Anni Aulik