Elurõõm kasvab liikudes (Ilo kasvaa liikkuen).

Elurõõm kasvab liikudes (Ilo kasvaa liikkuen)

Elurõõm kasvab liikudes on üleriigiline projekt. Projekt algatati 2005. aastal ja esimene pilootprojekt oli 2013. aastal. Esimesed 1000 lasteaeda kaasati 2015. aastal. Pälkäne vald alustas projektiga 2017. aastal. 2020 aastaga on siht, et osaleks projektis juba 3000 lasteaeda Soomes. Lasteaedades on seoses selle projektiga võetud laste kasvatuse põhimõtete aluseks ja põhjaks, et laps juba lapsena harjuks palju liikuma ja tervislikult elama. Kaasatakse veel laste pered- emad, isad, õed, vennad, vanaemad, vanaisad. Liikumine ei ole kohustus, nagu me teame ja seda püütakse läbi „Elurõõm kasvab liikudes“ (Ilo kasvaa liikkuen) projektis lasteni tuua. Liikumine teeb rõõmu ja head tunnet.

Pildiotsingu ilo kasvaa liikkuen tulemus

 

  • Tegevuse Nimetus Elurõõm kasvab liikudes (Ilo kasvaa liikkuen)
  • Valdkond Liikumisharjumuste edendamine
  • Toimumiskoht valismaa
  • Tudeng Anni Aulik
  • Sihtrühm 0-10 eluaastat
  • Vajaduse kirjeldus

    Soovitakse muuta liikumine elustiiliks.

  • Eesmärgid Nende eesmärgid on lasteaedades, et lapsed kasvaksid elustiilis kus palju liigutakse ja nad tunneksid selles rõõmu mitte kohustust. 2020 aastaga on siht, et osaleks projektis juba 3000 lasteaeda Soomes.
  • Kirjeldus

    Projektiga kaasatakse lasteaedu, nende peresid ja töötajaid. Igapäevast elu proovitakse muuta aktiivsemaks. Väike lastel lubatakse turnida ja julgestuseks on kõrval kasvatajad, käiakse lastega ka palju looduses. Kaasatakse ja motiveeritakse ka palju vanemaid liikuma koos oma lastega läbi mängude. Suuremad tähtpäevad lasteaedades nagu jõulud korraldatakse spordikeskustes või õues tehes erinevaid mänge, sellega nad edendavad liikumist.
    Pälkäne lasteaed on võtnud kasutusele seoses projektiga aktiivsussensorid. Iga aasta saab ühe lasteaia rühma lapsed need kasutusele. Aktiivsussensorid pannakse lastele käe ümber käekella kujul. Aktiivussensor mõõdab laste päevast füüsilist aktiivust ja liikumise intensiivust. Info lapse liikumise kohta jõuab läbi äpi telefonile. Mida rohkem sa liigud seda kõrgemale/paremale tasandile laps saab ja see annab motivatsiooni liikumiseks. Kasutusel on Goey-pehme mänguasi ja Goey on aktiivsussensori tegelane. Pehmet mänguasja võib nädalavahetuseks üks laps koju kaasavõtta.
    Parkuurimine on Pälkäne „Elurõõm kasvab liikudes“ üks alasi. Parkuurimine keskendub liikumisele nagu tasakaal, tugevus, dünaamika, vastupidavus, täpsus, ruumi tajumine ja loovus. See on viis keha ja vaimu treenimiseks funktsionaalsemaks ja tõhusamaks. Takistuste ületamine, kitsaste vahede kaudu libisemine, seintele ronimine, erinevatele pindadele hüppamine ja puude vedamine. Esmapilgul tundub sport olevat tõesti füüsiline ja väljakutsuv, kuid spordi tugevuseks on see, et seda saab harrastada igaüks, kellel on oma stiil ja oskused. Lisaks füüsilisele poolele on kaasatud ka vaimne pool. Parkuur ei ole ekstreemsport, vastupidi tarbetuid riske ei võeta. Tohutud ja väljakutsuvad trikid tehakse pikkade treeningute tulemusena kindlalt ja osavalt. Iga kevadel ja sügisel pannakse Pälkäne raamatukogu juurde atraktsioonid ja on ka kohal treenerid. Peatutakse umbes kaks nädalat kohapeal. Treenerid õpetavad kohapeal ja annavad ka koolitusi parkuurimise kohta lasteaia kasvatajatele. Edaspidi innustavad lasteaiakasvatajad lapsi jätkama ja olema loomingulised igapäeva elus.

  • Allikad Suuline intervjuu: Marita Hordo, Lasteaiakasvataja Pälkänel, 03.01.2020 .https://www.palkane.fi/kasvatus-ja-opetus/varhaiskasvatus/ilo-kasvaa-liikkuen?fbclid=IwAR14a7Mk8ogVWko7oDa7MxNO0jGuarUiiW5kblQgczVhoMlRZrOoVHENuGg
  • Tulemused

    Elurõõm kasvab liikudes (Ilo kasvaa liikkuen) projektiga on liitunud väikelaste haridus üksusi on 1930.

  • Tagantjärele tarkus Laste ja noorte heaolu on meie kõikide eesmärk. Parkouramine on üks ja odav viis seda teha, mis aitab kasvatada terveid ja rõõmsaid inimesi meie maailma.
  • Koduleht https://www.ilokasvaaliikkuen.fi/
  • Illustreeriv materjal https://www.ilokasvaaliikkuen.fi/
  • Lisamaterjalid
  • Sisestaja nimi Anni Aulik